„Zaczyna się we Wrocławiu” … dziać

Piątek, 2 września 2011r., będzie obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych. Na przykład w Schronie przy placu Strzegomskim zostanie otworzona tymczasowa siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław. Myślę, że warto się wybrać na wernisaż wystawy Zbigniewa Gostomskiego o godz. 18. Wstęp wolny, a więcej informacji oraz szczegółowy program imprez związanych na stronie Muzeum http://www.muzeumwspolczesne.pl/.

Z informacji http://www.wroclaw.pl

„Wystawa prac Zbigniewa Gostomskiego "Zaczyna się we Wrocławiu", której kuratorem jest Lech Stangret, rozpoczyna działalność wystawienniczą Muzeum. Dzieła pochodzą z różnego czasu: z lat 70., 80., 90. ubiegłego wieku, aż po wykonaną w tym roku – specjalnie dla Muzeum – instalację przestrzenną. Wybór prac wynika z namysłu artysty nad ideą muzeum, które zaczyna się dzisiaj i trwa w nieskończoność. Wydaje się przecież, że muzea są wieczne. Abstrakcyjną ideę nieskończoności w pracach Gostomskiego wizualizują zbiory punktów, ciągi liczbowe, przebiegi liniowe i koliste. Sam schron jawi się artyście jako kolista wieża Babel – figura cykliczności dziejów i przemijania.

Schron został wybudowany w 1942 r. wg projektu znanego architekta – Richarda Konwiarza. Jest to jeden z kilku schronów przeciwlotniczych powstałych we Wrocławiu w czasie II wojny światowej i obecnie największy schron naziemny w mieście. Budynek ma sześć kondygnacji, a grubość ścian osiąga 1,1 m. – Remont rozpoczęliśmy w 2010 roku – opowiada Dyrektorka MWW Dorota Monkiewicz – Schron trzeba było zaadoptować na potrzeby tymczasowej siedziby Muzeum. Chcieliśmy, aby obok przestrzeni wystawowych, archiwum i magazynów, znalazło się też miejsce, które będą mogli wykorzystać młodzi artyści, pracujący na co dzień w przestrzeni miejskiej. Chcemy, aby muzeum tętniło życiem – mówi Monkiewicz. Na dachu budynku zostanie uruchomiona kawiarenka z panoramicznym widokiem na okolicę. Po otwarciu docelowej siedziby Muzeum w 2016 roku, Schron będzie wykorzystany jako przestrzeń alternatywnych działań artystycznych.

Podczas otwarcia tymczasowej siedziby MWW będzie trwać piknik, w trakcie którego zagrają Andrzej Jeżewski, Szymon [d’] Danis, Rafastabarbar, Piotr Lutyński z zespołem i inni. Zostanie również wyświetlony film Wilhelma Sasnala "Świniopas". Wydarzenia, związane z inauguracją działalności Muzeum będą trwać od 2 do 4 września.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s