Elektrownia wodna na Stabłowicach

Przed wojną na wrocławskich Stabłowicach działała elektrownia wodna, której spora część pozostała do dzisiaj, przynajmniej jeśli chodzi o budynek.

Obiekt można znaleźć przy ulicy Stabłowickiej 36 i obecnie jest obiektem mieszkalnym.

Elektrownię można też zajść od tyłu, co udało mi się zrobić jakiś czas temu. W poniższej galerii kilka zdjęć tego jaki jest obecny stan, co by nie było zabytku techniki.

Na planie miasta wyglądało to tak:

Źródło: fotopolska

Obecnie tak:

Źródło: Google Maps

Co ciekawe, przed wojną, istniało tu kąpielisko co można zobaczyć na archiwalnych zdjęciach:

Źródło: fotopolska

O samej elektrowni można znaleźć kilka zdań w wikipedii:

Stopień Wodny Stabłowice (Elektrownia Wodna StabłowiceJaz Elektrowni Wodnej Stabłowice) – stopień wodny położony we Wrocławiu, w rejonie osiedla Stabłowice, na rzece Bystrzyca. Stopień obejmował elektrownię wodną i jaz przy elektrowni wraz z upustem płuczącym położone na bocznym ramieniu rzeki. Elektrownia ze względu na niewielki spad i przepływ, a co za tym idzie niewielką moc, należała do kategorii małych elektrowni wodnych. Była to elektrownia przepływowa. Wybudowana została w 1924 roku. Projektantami elektrowni byli bracia Huber. Po wojnie uruchomienie elektrowni nastąpiło w latach 1947-1948. Wyłączona została z eksploatacji pod koniec lat 70. XX wieku, a do początku lat 80 zdemontowano urządzenia hydrotechniczne; budynek pozostał i pełni funkcję mieszkalną. Przyczyną likwidacji elektrowni, oprócz jej wyeksploatowania i co za tym idzie złego stanu technicznego urządzeń oraz braku rentowności, było również zmniejszenie przepływu i niedostateczne zasilanie w wodę elektrowni spowodowane budową Zbiornika Mietków.

Elektrownia wyposażona była w dwie turbiny Francisa firmy Briegleb Hansen o mocach odpowiednio: 58 kW i 55 kW, łącznie moc instalowana 113 kW. Spad przy normalnym poziomie piętrzenia wynosił 1,39 m. W elektrowni zastosowano generator synchroniczny firmy SIEMENS – przeniesienie napędu następowało za pośrednictwem przekładni zębatych.

W rejonie Stabłowic, oprócz opisywanej elektrowni wodnej istnieje druga, wciąż działająca elektrownia na Marszowicach.

Elektrownia Stabłowice na mapie:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s