Sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy

Idąc ulicą św. Mikołaja w stronę placu Jana Pawła można się natknąć na
sporych rozmiarów "ikonę" na kościele.

Cerkiew

Okazuje się, że owa ikona znajduje się na Soborze Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu. Jak można przeczytać na Wikipedii:

Cerkiew katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy – dawna świątynia św. Barbary powstała na przeł. XV i XVI wieku, kościół filialny i pogrzebowy parafii św. Elżbiety. Wcześniej na jego miejscu znajdowała się kaplica cmentarna z XIII wieku, która spłonęła jeszcze przed 1400, kiedy zaczęto odbudowę i rozbudowę świątyni. Zbudowana w stylu gotyckim trójnawowa bryła z cegły, długości 32,7 i szerokości 24,6 metrów. Ma od strony zachodniej (dziś ul. Wszystkich Świętych, biegnąca na tyłach sąsiadującego z kościołem Wojewódzkiego Szpitala im. Babińskiego) dwie wieże o kwadratowej podstawie, ale tylko jedną z nich (południową, na rogu ul. Mikołaja) dokończono wg planowanej wysokości, druga nie przewyższa murów kościoła.

W 1526 przeszła w ręce ewangelików, w latach 1741-1920 kościół garnizonowy. Zniszczenia z okresu II wojny świat. sięgnęły 70%, kościół stracił całe swoje wyposażenie i średniowieczne polichromie, spłonęły dachy, runęły sklepienia. Zabezpieczony tuż po wojnie, odbudowany w latach 1959-1961. Przekazany Kościołowi prawosławnemu w czerwcu 1963 i ustanowiony katedrą diecezji wrocławsko-szczecińskiej, znajduje się przy ul. św. Mikołaja.

Oczywiście na kościele znajduję się różne kamienne płyty, jak to zwykle z kościołami bywa.

Cerkiew

Tablica z informacjami o nabożeństwach.

Cerkiew

Zobacz w Google Maps.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s